Co grozi za spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym?

W artykule Lekki uszczerbek, średni uszczerbek, ciężki uszczerbek na zdrowiu. Jaka jest różnica? wyjaśniłem czy różni się lekki uszczerbek na zdrowiu od średniego i ciężkiego uszczerbku oraz jakie ma to przełożenie na odpowiedzialność karną kierowcy, który spowodował kolizję drogową albo popełnił przestępstwo spowodowania wypadku drogowego.

 

Natomiast w tym wpisie odpowiem na pytanie jakie konsekwencje prawne może ponieść kierowca, który popełnił przestępstwo spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu z art. 177 § 2 kk.

 

Wobec powyższego jeżeli doszło do wypadku drogowego, w którym pokrzywdzony zmarł lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, wówczas sprawcy grozi z art. 177 § 2 kk:

 

     kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat

oraz

     ewentualnie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 1 roku do 15 lat.

 

CZY ZA SPOWODOWANIE WYPADKU ZE SKUTKIEM ŚMIERTELNYM LUB CIĘŻKIM USZCZERBKIEM NA ZDROWIU JEST KARA WIĘZIENIA?

 

Jak zostało opisane powyżej sprawca wypadku drogowego z art. 177 § 2 kk może trafić do zakładu karnego nawet na 8 lat. Jednakże od razu zaznaczam, że Sąd ma możliwość orzeczenia kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem czyli taką karą, która pozwoli Ci pozostać na wolności. Oczywiście powyższe może się ziścić jeżeli jesteś osobą niekaraną za przestępstwo, ponieważ w innym przypadku sprawa zaczyna się komplikować.

 

Niemniej jednak proszę nie traktować powyższego rozważania jako pewniak, że Sąd na pewno orzeknie wobec mnie tzw. zawiasy czyli karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem. Trzeba zaznaczyć, że jeżeli Sąd ustali, że Twoja jazda samochodem charakteryzowała się jaskrawym brakiem szacunku dla obowiązujących zasad ruchu drogowego, która była bezpośrednią przyczyną wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, wówczas Sąd może orzec wobec Ciebie karę bezwzględnego pozbawienia wolności.

 

ZAKAZ PROWADZENIA POJAZDÓW ZA SPOWODOWANIE WYPADKU DROGOWEGO ZE SKUTKIEM ŚMIERTELNYM LUB CIĘŻKIM USZCZERBKIEM NA ZDROWIU

 

Jak stanowi art. 42 § 1 kk Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

Powyższy przepis wskazuje, że Sąd nie ma obowiązku orzekać zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Nie wskazuje on również, że Sąd na pewno nie orzeknie zakazu prowadzenia pojazdów. Jest to przepis, który daje Sądowi możliwość orzeczenia zakazu prowadzenia, jeżeli uzna on, że prowadzenie samochodu przez sprawcę wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym lub z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu będzie zagrażać bezpieczeństwu w komunikacji.

Na zakończenie należy zaznaczyć, iż do każdego przestępstwa spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu należy podchodzić indywidualnie i z ogromnym zaangażowaniem. Moje doświadczenie zawodowe wskazuje, że nie ma dwóch takich samych spraw, a tego typu sprawy związane z ruchem drogowym i przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym wbrew pozorom do prostych nie należą. Wobec powyższego na to czy sprawca trafi do zakładu karnego lub czy zostanie orzeczony wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych nie sposób wprost odpowiedzieć, ponieważ na te pytania wpływa szereg okoliczności, które dają odpowiedź na powyższe pytania.