Skrócenie zakazu prwadzenia pojazdów mechanicznych - blokada alkoholowa. Co to jest?

W poprzednim wpisie Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych opisałem, iż kierowca, wobec którego Sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych nie musi czekać do jego końca. Już po połowie okresu zakazu prowadzenia pojazdów można postarać się o skrócenie zakazu prowadzenia poprzez blokadę alkoholową.

 

Natomiast w tym artykule postaram się przybliżyć samą instytucję skrócenia zakazu i opisać na czym polega blokada alkoholowa.

 

W ramach uściślenia tak naprawdę Sąd nie skraca zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych ale zawęża zakaz prowadzenia tylko do pojazdów, które nie są wyposażone w blokadę alkoholową. Oznacza to, że Sąd orzeka o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych do pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. W związku z powyższym zakaz nie obejmuje pojazdów, które są wyposażone w blokadę alkoholową. Jednakże praktycznie polega to po prostu na skróceniu zakazu prowadzenia ale pod warunkiem, że w pojeździe będzie zamontowana blokada alkoholowa.

 

Natomiast sama blokada alkoholowa polega na tym, iż wyspecjalizowane firmy montują w samochodzie alkomat, który jest podpięty pod centralny komputer silnika. Przed włączeniem zapłonu należy przeprowadzić badanie trzeźwości i jeżeli wszystko będzie w porządku czyli alkomat wskaże 0,00 promila, wówczas bez problemu będzie można odpalić silnik samochodu.