Co grozi za jazdę po alkoholu? Zakaz, więzienie, grzywna?

Odpowiedzialność karna za jazdę pod wpływem alkoholu jest zależna od tego, jakie stężenie alkoholu było u Ciebie w organizmie podczas kontroli drogowej.

 

Jeżeli stężenie nie przekraczało 0,5 promila lub 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, wówczas popełniłeś wykroczenie jazdy w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 KW.

 

Natomiast jeżeli stężenie w Twoim organizmie przekraczało 0,5 promila lub było wyższe niż 0,25 mg/l w wydychanym powietrzu, wówczas popełniłeś przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 KK.

 

Wobec powyższego za wykroczenie jazdy po alkoholu z art. 87 § 1 KW grozi Ci:

 

- zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat (jednakże możesz się starać o odstąpienie od zakazu)

 

- kara grzywny w wymiarze od 20 zł do 5000 zł

 

lub

 

- kara aresztu od 5 dni do 30 dni.

 

Natomiast jak stężenie przekraczało 0,5 promila lub było wyższe niż 0,25 mg/l  to za przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 KK grozi Ci:

 

- zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 3 lat do 15 lat (jednakże możesz się starać o odstąpienie od zakazu lub o roczny zakaz albo dwa lata zakazu)

 

- 5000 zł lub więcej świadczenia pieniężnego na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej

 

- kara grzywny

 

lub

 

- kara ograniczenia wolności (tzw. prace społeczne)

 

albo

 

- kara pozbawienia wolności do lat 2.

 

Jak wskazuje powyższe kary w polskim systemie prawnym nie są łagodne. Niemniej jednak niezależnie czy popełniłeś przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 KK czy wykroczenie jazdy w stanie po użycia z art. 87 § 1 KW to zawsze możesz poprosić Sąd o odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Szerzej o tym opisałem w następnych artykułach.